Jan Kratochvíl

Jan Kratochvíl

Vystudoval design nábytku a interiérů mimo jiné pod vedením některých členů Atak designu - Borise Hály a Milana Vrbíka. Již během školy se snažil podílet se na reálných projektech, což se mu povedlo hlavně na roční studijní stáži ve Finsku. Vyvrcholením této snahy a celého studia byla diplomová práce – design jídelního stolu pro konkrétního výrobce. Za originální přístup a svůj jedinečný neotřelý design ve dvou letech získal nejvyšší Cenu prof. Jindřicha Halabaly. Úspěšně se umístil i v několika dalších designérských soutěží.
Baví jej o designu přemýšlet. Zkušenosti, které nabyl za dobu působení v design ATAKu, předává formou publikováním odborných článků, nebo příspěvků v odborných konferencích. 
Zabývá se hlavně návrhy interiérů, nábytku a svítidel, okrajově i grafikou a produktovým designem. Ve své tvorbě se snaží klást důraz na obsah i formu.

Zastává myšlenku, že design by měl nutit lidi přemýšlet – o předmětu, kontextu i o sobě samém.

2008 - Cena prof. Jindřicha Halabaly – nenábytkový předmět (svítidlo PET).
2010 - Roční stáž na Kymenlaakson University, Kouvola, FIN.
2011 - Cena prof. Jindřicha Halabaly – interiérový design (Sauna Origin(al)).
2012 - Absolvuje obor Vývoj a Tvorba nábytku na Mendelově univerzitě v Brně a stává se plnohodnotným členem týmu design ATAK.
2019 -  Zkušenosti nabyté praxí začíná samostatně nebo ve spolupráci s Milanem Vrbíkem publikovat v odborných časopisech a konferencích.


Jan Kratochvíl
Intreiérový designer

Projekty designéra

TDK EPCOS - Kanceláře plus školící prostor
Dřevodekor přírodního dubu zatepluje jinak jednoduše zařízené kancelářské prostory. Neutrální bílo šedý nábytek z typových prvků od firmy Lino Design je nejen praktický, ale i estetický. Je doplněn nábytkem na míru ve stejném provedení. 
Heidelberg Cement Group - IT Operations Brno - Firemní terasa
Moderní firma pečuje o své zaměstnance, zná jejich potřeby a ví, co se vyplatí pro zvyšování produktivity práce. IT divize společnosti Heidelberg Cement Group - Global IT Operations vsadila na vybudování venkovního oddechového, ale i pracovního prostor v atriu své kancelářské budovy.
HENRI CAFÉ - Kavárna Henri II
U pražírny kávy byla otevřena kavárna s prodejnou, zařízená ve stejném stylu jako pobočka v Praze. 
HEIDELBERG Cement Group - Kanban multimediální místnost
Kanban room je vybavena mobilními sklápěcími stoly, jejich rozmístění lze lehce upravovat dle aktuální potřeby. Stěny jsou opatřeny magnetickým smart walls nátěrem, v jedné části s kanban schématy, lze na ně opakovaně psát i uchytit magnetky. Místnost je napojena na videokonference a plně multimediální.
Školní prodejna
V centru Brna vznikla námi navržená nová prodejna učňovských výrobků. Použili jsme cihlové obklady klinker, dubové hranoly a desky na antracitovém podkladu – nábytku či stěnách. Výšku historického prostoru, kde se bude prodejna nacházet, jsme využili k zavěšení světel POP.